Taipuisa ja kaksoisseinämäinen kaapelinsuojaputki suojaa sähkö- ja tietoliikennekaapeleita maahan asennettaessa. Putki on ulkopinnaltaan aallotettu ja sisäpinnaltaan sileä, mikä takaa hyvän rengasjäykkyyden sekä helpottaa kaapelin vetämistä myös suunnanmuutoksissa.
Putkessa on valmiiksi asennettu vetonaru, joka nopeuttaa ja helpottaa kaapeleiden sujuttamista. Kevyen painon ja joustavuuden ansiosta putki on helppo käsitellä ja asentaa haastavissakin olosuhteissa. Polyeteenistä valmistettu putki kestää hyvin myös alhaisissa lämpötiloissa.
Putki toimitetaan 50 metrin kiepissä ilman muhvia, päät tulpattuina. Käyttämällä tarkoitukseen sopivia tiivisteitä kaapelinsuojajärjestelmästä saa vesitiiviin.
Tekniset tiedot
| Mitat | 50 m ( P ) |
| Tuotenumero | 1564200 |
| EAN | 6438056394769 |
| Pituus | 50 m |
| Tuotenimi | Kaapelinsuojaputki 50 m Ø 50 / Ø 42 mm SN8 |
| Nettopaino (kg) | 10.700 |
| Pääväri | Keltainen |
| Väri | Keltainen |
| Paino (kg) | 10.700000 |